Reflexe, glosa, Simona Weidnerová
Média mají ohromnou zásluhu na posunu vnímání zdravotních sester jako hrdinů dnešní doby. Vědce ve Francii tato proměna zaujala, proto zjišťovali jejich reakce – jak se s novým statusem hrdinek vyrovnávají.
Francouzská studie se zaměřila na fenomén „Z nuly hrdinou“. Nulou je zde míněna neviditelnost profese. Lékaři měli vždy vyšší společenský status než sestry. To je činí viditelnými a prominentními v systému zdravotní péče. V nemocnicích se navíc důsledně dbá na dodržování personální hierarchie: přednosta kliniky – vedoucí lékař oddělení – sekundář – vrchní sestra – staniční sestra – ostatní sestry – uklízečka. Podle řady výzkumů tyto faktory zvyšují vnímanou viditelnost lékařů a neviditelnost sester.
Francouzský výzkum odhalil, že sestry sociální zhodnocení své práce berou jen jako dočasnou viditelnost. Počítají s tím, že jakmile opadne pozornost médií, vrátí se vše do původních kolejí. Vedou je k tomu prozaické důvody, proč status hrdiny vyprchá a vše se vrátí do normálu. Jakmile lidi opustí traumata z pandemie, společnost se zapojí do kolektivního zapomínání. Tím se nechtěně obnoví předkrizové hodnoty individualismu a lidé se opět budou starat jen sami o sebe a své rodiny.
Ačkoliv naše země není tak individualistická, dá se předpokládat, že podobně uvažují i naše sestry. Zatímco před rokem 1948 u nás pracovaly v řadě oblastí samostatně, v socialistickém Československu se staly zcela podřízené příkazům a kontrole lékaře, což posílilo neviditelnost jejich role. Takové vnímání sester bylo zakořeněno v naší veřejnosti dodnes.
Možná však se poslání zdravotních sester nachází ve „zlomovém“ období. Medializace jejich práce zviditelnila a ukázala, že mají znalosti nejen po stránce medicínské a ošetřovatelské, ale také technické. To může zvednout zájem o toto povolání v dobách postpandemické krize, kdy budou mít sestry větší jistotu zaměstnání než jiné profese.
Autorka je analytička