14. srpna 2020 • psáno pro Reflex
Když vás kontaktuje hygienická stanice s informací, že váš syn musí do karantény, protože byl na letním táboře ve styku s dítětem, u něhož byl zjištěn pozitivní test na covid-19, stoupne vám tlak. Hygienici nestíhají a mnozí lékaři evidentně netuší, jak postupovat během letní migrace rodin.
To bylo tak. Až týden po návratu Jiříka z tábora se ozvala pražská hygienická stanice, aby rodičům oznámila, že jejich syn musí do karantény a co nejdříve absolvovat test na koronavirus. V té době již byla rodina se dvěma staršími sourozenci na chalupě v jižních Čechách. S hrůzou začali přemýšlet, se kterými kamarády se syn po návratu z tábora setkal.
Rodina měla v ten moment dvě možnosti: buď dlouho čekat, než jihočeská hygienická stanice rodinu kontaktuje, aby dítě otestovala. Nebo proces urychlit, což bylo pražskou hygienickou stanicí v telefonátu doporučeno. Matka z hovoru s hygieničkou pochopila, že jí dětský lékař pošle elektronicky žádost, se kterou půjde dítě na test. Jenže obvoďák měl dovolenou a zastupující dětská lékařka odmítla potvrzení na odběry vystavit s odůvodněním, že to nemůže udělat. Těžko spekulovat zda si chtěla ušetřit práci, nebo nevěděla, co má dělat. Každopádně odkázala matku na odběrové místo do jižních Čech, kde se musí čekat. Rodiče čekat nechtěli z obavy o nákazu sourozenců i kamarádů.
Po hodině telefonování nakonec poradil rodinný přítel. Vysvětlil, že nejde o vystavení žádného potvrzení, ale o zanesení iniciálů dítěte do celorepublikové on-line databáze Státního zdravotního ústavu. Tam dítě může zaregistrovat jen obvodní dětský lékař, nebo hygienická stanice. Na tomto základě lze testovat kdekoliv v republice.
Poučená matka volala zpět na pražskou hygienickou stanici. Teprve pak pracovnice hygieny osobně zavolala zastupující lékařce, která na pokyn hygieničky dítě do databáze zanesla. Následně šlo vše jako po másle, kromě fronty při čekání na odběr. Dítě bylo negativní.
Tento případ ukazuje, jak je covidový semafor pro české regiony jen orientační mapou. Týdenní prodlevy v informovanosti o povinné karanténě, prázdninové přesuny rodin mezi regiony, zdlouhavá byrokracie a čekání na odběry způsobují, že testování evidentně není zcela pod kontrolou. To zvedá hladinu adrenalinu všem potenciálně nakaženým.