Simona Weidnerová 31. srpna 2017 • psáno pro Reflexf
Školské odbory budou v pátek prvního září protestovat proti nízkým platům pedagogů a špatným pracovním podmínkám. Na tom, že učitelé mají dostat přidáno, se asi shodneme. Neshodneme se na tom, kde peníze vzít, protože v regionálním školství se dá s čísly čarovat. Stejně jako v pohádkách.
Ve zkratce: bylo nebylo… Po sametové revoluci se v důsledku reformy veřejné správy stal český školský systém jedním z nejdecentralizovanějších v Evropě. O deset let později byl zrušen ústav pro informace ve vzdělávání, který sbíral a publikoval potřebná data o českém školství. Čertem v naší pohádce je, že od devadesátých let nikdo nikdy neudělal detailní analýzu, kolik stojí vzdělávání jednoho žáka.
Finance do škol posílají kraje a obce. Koncepční otázky – tedy co a jak a kdo má učit – řídí ministerstvo školství centrálně i přes přímo řízené organizace do zbytečných detailů. A tady začíná čarování. Například to, jaké mají být úvazky učitele nebo kolik dětí má být ve třídě, co se smí a nesmí, hraje ve financování zásadní roli: jedno náklady zvedá, druhé snižuje.
Inkluze
S evropskými dotacemi přišlo i čarování s trendy. Jednou inkluze, jindy Průmysl 4.0. V pohádce o trendech to ale není učitel, kdo dostane peníze navíc. Příklad? Na inkluzi je vyčleněno mnoho peněz. Z nich však místo učitelů odčerpává řada institucí a lektorů, aby učitele učila pracovat s dětmi, jež mají problémy. Ale především je učí, jak správně inkluzi papírově vykazovat. Myslet si proto, že stačí přidat učitelům a problém bude vyřešen, je pohádka.
Až odejdou do důchodu
Školám se nevyhýbají ani demografické trendy a stejně jako jinde i ve školách dochází k první porevoluční generační obměně. Nikdo však neřeší nedostatek učitelů matematiky a fyziky. Čeká se, až odejdou do důchodu? Mladou generaci nikdo ani nepřipravuje, ani nemotivuje.
Dokud budou mateřské, základní a střední školy placeny ze státního rozpočtu přes kraje a obce a ministerstvo školství bude zasahovat bez vazby na financování, bude regionální školství dál jen černou dírou na peníze s oněmi všemožnými „trendy“. Vyhádaných pár korun na platy nové učitele nepřivede. Až starší učitelé do důchodu definitivně odejdou, krize generační obměny bude větší, než si dnes dokážeme představit.
Politici si však myslí, že lidé potřebují, aby se jim vyprávěly pohádky, že „od teď bude líp“. Pravda je většinou složitější a na tom, co je obsahem pohádky, nakonec nikomu po volbách nezáleží.