26. března 2020 psáno pro Reflex
To, co se aktuálně děje, na dlouhou dobu změní způsob správy obcí a měst v oblasti strategického řízení a plánování; a donutí je vyjet z byrokratických kolejí.
Dnešní doba je díky technologiím přelomová, označovaná jako 4. průmyslová revoluce. Je charakteristická svou rychlostí změn. Ovšem covid-19 výrazně urychlil přesun jednotlivců i organizaci do online prostředí, což dělá dobu ještě dynamičtější. To nutí vedení měst umět rychle reagovat a přenastavit stávající zvyklosti. Je to jedinečná příležitost pro inovace i urychlení elektronizace veřejných služeb.
Může to znít divně, ale tato krize je dobrá pro budoucnost měst, neboť je donutí zjednodušit byrokracii na všech frontách, metodiky na stovkách stran zkrátit na stručné dokumenty, kde bude rozhodující člověk-občan, kterému jsou vytvářeny podmínky pro život.
Krize tak urychlí realizaci konceptu chytrých měst, aby města s univerzitami prováděla výzkum s využitím velkých dat. „Internet všeho“ umožní lokalizaci života globalizačními nástroji. Není čas ztrácet čas, jak na to, zdarma nabízí „SMART Česko“.
Čínské přísloví říká, že „Když fouká vítr změn, někteří staví úkryty a jiní větrné mlýny.“ Věřím, že chytrá města postaví větrné mlýny. Zde nejsou větrné mlýny vzdušné zámky, ale zařízení, která vyrábějí energii.