9. července 2020 • psáno pro Reflex
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) konečně souhlasí s pomocí lidem pracujícím na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, kteří si platili pojištění. Dosud se nevešli do žádné škatulky kompenzačních balíčků: jejich flexibilita jim byla přítěží.
Osob samostatně výdělečně činných, které podnikají při zaměstnání, posledních 10 let přibývalo prakticky neustále. Jen v roce 2018 jich bylo registrováno 419 968, což je o 10 tisíc více, než v roce 2017. Je tu ale generační rozdíl. Pro generaci Husákových dětí, dnešní padesátníky; je charakteristická jistota hlavního zaměstnání. Podnikání je bokovka na přilepšenou, a tak se o pomoc nehlásili.
Mezi mileniály, třicátníky až čtyřicátníky je zvláštní skupina takzvaných freelancerů: lidí na volné noze, kteří podnikají a zároveň pracují na dohody. Na kompenzační bonus „pětadvacítku“ však měli nárok jen ti, co pracují na dohodu o provedení práce s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně, nebo na dohodu o pracovní činnosti do 3 tisíc Kč. Ti, kdo překračují tyto hranice, na kompenzační bonus dosud nedosáhli.
Freelancer je novodobý podnikatel, vysoce kvalifikovaná podskupina samostatně výdělečně činných osob bez zaměstnanců, která nabízí specializované služby intelektuálního a znalostního charakteru. Své podnikání obvykle zahajují při studiu, nebo na mateřské dovolené.
Nejedná se o homogenní skupinu, proto nemohou být posuzováni jako celek. Něco ale mají společné. Izolaci práce z domova kompenzují síťováním v HUBech, ale v této bublině moc práce nenajdou. Nezřídka střídají profese jako mobily, aby se uživili. První tři roky dělají stejné chyby, jako všichni začínající podnikatelé. A tak berou i dohody.
Proč volnonožci všechno nefakturují? Důvodů je více. Chtějí také „někam patřit“ a dva dny v týdnu „chodit do práce“ s jistým příjmem. Fakturovat nemohou, to by byl Švarcsystém. Fenomén volnonožců vláda zaznamenala až poté, co se část freelancerů o nárok na pomoc hlasitě přihlásila. Z počtu 222 600 evidovaných „dohodářů“ by příspěvek pro 116 tisíc lidí za celé období pandemie mohl činit 31 tisíc korun, což bude rozpočet stát cca 1,7 až 2,1 miliardy korun. Tahle díra v rozpočtu však stojí za to. Freelanceři by neměli být trestáni za svou flexibilitu, protože se nevešli do kovidových kompenzačních škatulek.